Wędkarstwo jest hobby mnóstwa ludzi. Ów unikalny sport to dla wielu osób metoda na spokój, zrelaksowanie, rywalizację a także opcja bliskości z naturą. Jakie można wyodrębnić rodzaje łowienia? Czymże się pomiędzy sobą wyróżniają? Jakie każde z nich posiada cechy wyjątkowe?
Łowienie to zajęcie, jakie polega na połowie ryb na adekwatny rodzaj wędki. Wśród typów łowienia da się wyróżnić sporty, jakie wyróżniają się wśród innych sposobem łowienia, rodzajem wabika, jak również miejscem łowu. Ten sport można rozłożyć na:
– wędkarstwo morskie,
– muchowe,
– podlodowe,
– spinningowe wędkarstwo,
– gruntowo – spławikowe,
– łowienie sumowe,
– trolling.
Każda z tych form ma znaczące dla siebie cechy oraz części.
Łowienie morskie jest to popularny rodzaj wędkarstwa, w trakcie którego rybki poławiane są na wędki z łodzi, płynącej na otwarte morze. Dziedzina ta jest w stanie być również wykonywana z brzegu plaży albo brzegu portu. Jednak zazwyczaj uprawiana jest ona sposobem tzw. kutrowym… wędki wyodrębnia się parę metod i strategii wędkowania. Bardzo popularną jest trolling – przy połowie z łodzi, a także metoda gruntowo – spławikowa – wędkowanie z brzegu lub plaży. Specyficzną techniką praktykowaną wyłącznie w morskim połowie jest łowienie na pilker pionowo, która polega na zużytkowaniu ciężkiej, sztucznej przynęty wyposażonej w hak.
Łowienie sumowe – jest to niezwykle atrakcyjna oraz młoda dziedzina łowienia, dotycząca łapania sumów. Praca ta zobowiązuje do poznania paru sposobów łowienia, a także wykorzystania zawodowych urządzeń do łowienia. Najsłynniejszą techniką łowienia suma jest połów na żywca. Demonstruje się ona czynnościami przy pomocy zestawu spławikowego. Wabikiem do tego typu połowu jest malutka, żywa rybka, jaką zazwyczaj jest karaś, leszcz, kiełb, ukleja, i tym podobne.
Udane połowy uzależnione są również od czasu wykonywania. Właściwy sezon gwarantuje większy sukces. Godzina ma także sporą rolę. Sumy ruszają się w nocy, a więc to nocna pora jest najkorzystniejszą porą dla wędkarzy.

Spinningowe wędkarstwo – to sławna technika połowu sportowego i amatorskiego. Do połowów używa się wędki, kołowrotka i sztucznej zanęty. Metoda ów polega na przemiennym zarzucaniu wabika zahaczonego na haczyk i ściąganiu jej za pomocą wędziska. Osoba łowiąca może też podczas łowienia poruszać wędką w sposób taki, aby wabik wyglądał na słabą, żywą, chorą rybkę. Spinningowa technika służy nade wszystko do połowu ryb drapieżnych takich jak: okoń, sum, sandacz, szczupak, i tym podobne. Do wędkowania spinningowym sposobem konieczny jest zawodowy ekwipunek, w jakim jest: wędka – stworzona z niedługiego wędziska, kołowrotek z zawiniętą żyłką o grubości zależnej od rodzaju łapanych ryb i przynęty, plecionek – typ linki stworzony z wielu włókien, twistery – przynęta – gumy, rippery, błystki, obrotówki, woblery.